אקטואליה

האָלַרְמִיסְט

החיים, הכתיבה, ההורות ומה שביניהם (120).

     חשבנו שכאשר הנאשם ירד מן השלטון, הקומפרסור שלו יירגע. נשמע קצת פחות על איראן ועל האיום הדמוגרפי. מסתבר, שטעות הייתה בידינו. החורבן שהותיר אחריו הנאשם ניכר לא רק בכול שדרות השלטון וההזנחה הפושעת שלו בכל מגזרי ומישורי החיים, אלא גם במורשתו הפוליטית. האלרמיזם ששלט בנו באמצעותו במשך תריסר שנים הפך כנראה, בעיני פוליטיקאים המבקשים למשול בנו, לכלי עיצוב וטלטול הכרחי של תודעת ההמונים.

     השבוע זכינו לשני מימושים כאלה של האלרמיזם מפי מי שקיווינו שיהיה מנהיגו של מחנה השמאל מרכז, שר הביטחון, יו"ר 'כחול' לבן' ורא"ל במיל. בני גנץ. שלשום (16.5.22) נעמד בישיבה של סיעת 'כחול לבן' והזהיר מפני הסכנה הדמוגרפית. הנה הדיווחים שפורסמו, מעניין, בעיקר בעיתוני ואתרי ימין:

     "ללא השקעה בגליל ובנגב ישראל מקבלת בשתיקה הסכם לחלוקת המדינה", הזהיר שר הביטחון בני גנץ – כך דווח הבוקר (שני) ב'ישראל היום'. את הדברים אמר גנץ בשיחות סגורות בישיבת סיעת כחול לבן בשבוע שעבר. במהלך השיחה הקריא שר הביטחון הודעת ווטסאפ ויראלית ששטפה את המדינה, ובה איומים של גורמים ערביים עלומי שם להשתלט על מדינת ישראל. לאחר הקראת ההודעה הזהיר גנץ מפני חזרתה של מדינת ישראל לגבולות גדרה-חדרה.

     בין היתר נכתב בהודעה: "תמשיכו לקלל, אין לכם סיכוי נגד אללה. לאט־לאט אנחנו נוגסים לכם במדינה. יש לנו שטח בנגב בגודל גוש דן שמלא בפחונים עם ילדים בדואים קטנים. מה תעשו? זה שטח פלשתיני בפועל, וברגע שיבוא טרקטור אחד – אנחנו נשתמש בארגוני השמאל כמו 'שלום עכשיו' ו'בצלם', שיפנו לשליט האמיתי במדינה (בג"ץ) כדי להוציא צו עצירה. נשלח ילדים וצעירים לזרוק אבנים ולהתבצר במקום עד שתברחו כמו עכברים מהשטח".

     "הגליל בעזרת אללה גם שלנו בקרוב. אנחנו קונים מהמינהל דונם ב־50,000 שקל בעוד היהוד משלם 1,150,000 שקל. כבר היום אנחנו 85% מאוכלוסיית הגליל ומשתלטים בקצב מהיר, בונים בתים בכל פינה בלי היתרים. למה מי יתעסק איתנו? היהוד שגרים בגליל – כולם בורחים למרכז הארץ למה סובלים מהצקות, מאלימות בכבישים, מפרוטקשן, מיריות, מגניבות ומשוד", לשון ההודעה.

     שר הביטחון הביע תחזית פסימית במיוחד: "לאור הדברים שניכרים גם בשטח, עתידה של המדינה בסכנה", אמר. אם לא נשקיע בגליל ובנגב, נקבל בפועל הסכם לחלוקת המדינה. כותבי ההודעה צדקו. עתידה של המדינה היהודית עלול להסתיים בין גדרה לחדרה".

     עם היוודע הדברים הללו יצאה הודעת הבהרה, שלא כך נאמרו הדברים. ייתכן בהחלט שהוטו בידי כתבים מן הימין. אבל רבים מחבריי בשמאל, ואני בתוכם, תהינו האם שר הביטחון גילה חוכמה יתרה בצטטו הודעת ווטסאפ ויראלית כבסיס לטיעוניו (החשובים כשלעצמם). אולי מי שכתב אותה הוא איש ימין, המנסה לטלטל את החברה הישראלית, ואולי הוא מן החמאס, ואפילו חלק ממנגנון מלחמת התודעה שמפעילה איראן עלינו? מה הטעם בהקראת ההודעה הזאת בישיבה של סיעה, ועוד מפי שר הביטחון, המבקש להנהיג את ישראל?

     לא עברה יממה, והנה, הבוקר התפרסמה ידיעה, שוב ב'ישראל היום,' לפיה "שר הביטחון בני גנץ נאם היום (שלישי) בכנס "מציאות עולמית חדשה" של המכון למדיניות ואסטרטגיה באוניברסיטת רייכמן שבהרצליה. השר גנץ התייחס בדבריו למציאות העולמית על רקע המלחמה באוקראינה, לאתגרים מול איראן והטרור הפוקד את המדינה בתקופה האחרונה. הנאום של גנץ מגיע יממה לפני ביקורו בארצות הברית שם ייפגש עם מזכיר ההגנה האמריקאי לויד אוסטין בוושינגטון.

     בתחילת נאומו, שר הביטחון קישר את המלחמה באוקראינה לאיום האיראני. "אחד מהלקחים של המלחמה באוקראינה הוא שנכון להפעיל את העוצמה הכלכלית, המדינית ואם נדרש גם כוח צבאי, מוקדם ככל האפשר, ואולי בדרך הזו למנוע מלחמות. הדבר נכון גם לגבי המצב שבו אנו נמצאים מול איראן" אמר גנץ והבהיר כי "את מחיר המלחמה העתידית האפשרית הזו, ניתן לחסוך או להקטין על ידי הפעלת מסכת לחצים רב מימדית, של העולם כולו, ותוך שיתוף פעולה אזורי ובינלאומי רחב. המחירים להתמודדות עם האתגר האיראני בהיבטים העולמיים והאזורים היום גבוהים משהיו לפני שנה ונמוכים משיהיו בעוד שנה".

     "איראן ממשיכה לצבור ידע וניסיון בלתי הפיכים בפיתוח, מחקר, ייצור ותפעול צנטריפוגות מתקדמות". אמר גנץ כשהתייחס להתקדמות האיראנית בפיתוח הנשק הגרעיני היא עומדת שבועות ספורים מצבירת חומר בקיע שיספיק לפצצה ראשונה”.

*

     אני האחרון המקל ראש באיום האיראני ו/או באיום הדמוגרפי על ישראל, ודאי גם בשר הביטחון מר בני גנץ. בתחילת הדרך אפילו הייתי מבין מצביעיו המרוגשים. רק אחרי שהקים ממשלה עם הנאשם ירד לי ממנו. אבל אני תוהה, מדוע בחר מר גנץ בשתי אזעקות אלה, האחת בנוגע למצב הדמוגרפי בישראל, ולמחרת באחרת, על האיום האיראני, בסמיכות כזאת? אני מניח שבנוגע לאיראן, הצהרתו נועד לאוזניים אמריקניות לא פחות מאשר לאוזני הציבור בישראל. אך האזהרה הדמוגרפית היא בעיקרה פנימית.

     ובכן, לו יישב מר גנץ עם רה"מ נפתלי בנט, ויבקש ממנו לעיין בנייר העמדה העמוק והמקיף שחיבר לפני כמה שנים, בנוגע לקירוב צאצאי האנוסים והמומרים מאז גלות ספרד ועד הנה למדינת ישראל, יגלה כי יש לנו בהחלט מה לעשות בנוגע לשינוי המאזן הדמוגרפי בארץ. עלינו לשנות את הגדרות חוק מיהו יהודי. קביעת יהדותו של אדם על פי מוצא אימו הייתה הכרעה הלכתית, אחרי אונס מרובה של נשים יהודיות במהלך הפרעות במאה ה-18. עד אז נקבעה יהדותו של אדם על פי מוצא אביו. שינוי הגדרה זו יאפשר את פתיחת חוק השבות ושערי המדינה בפני צאצאי האנוסים והמומרים, שרבים מהם מבקשים לשוב אל נחלת אבותיהם ואל עמם. זה יביא לתנופת פיתוח והתיישבות אדירה בישראל, יקבע את מעמדה כמדינה יהודית ויסיר אחת ולתמיד כל חשש מפני בעיה דמוגרפית כאן בעתיד.

     אני משוכנע כי מר גנץ ימצא לזה שותפים נאמנים במפלגת ימינה ובעוד מפלגות מרכזיות בקואליציה. שכן, פעולה בדרך זו היא היחידה שתאפשר את מימוש חזון הנביאים, קיבוץ גלויות ישראל במולדתו, כבגדר פעמי משיח.

     ואני כותב את הדברים הללו ללא שמץ של ציניות, אלא מתוך אמונה עמוקה שזה מה שעלינו לעשות, ובהקדם.

     ובכל הנוגע לאיום האיראני, אני מניח שגדולים וחכמים ממני יודעים מה עלינו לעשות כדי לטפל בו. ובהם גם מר גנץ. אבל הבוקר, כששמעתי את דבריו, קפץ ממני הג'ינג'י, ואמר בתוכי, יאללה, שיתקפו כבר באיראן ויגמרו עם האיום הזה אחת ולתמיד. יעלה לנו במה שיעלה, זה תמיד יהיה מחיר פּחוּת מפצצה גרעינית בטיל בליסטי מונחה מטהרן.

     אמש שמעתי את התוכנית 'הידברות' עם האלוף (מיל) יעקב עמידרור, ששימש כראש המטה לביטחון לאומי ומקודם ראש חטיבת המחקר באמ"ן, מזכיר צבאי לשר הביטחון ומפקד המכללות. כיום הוא עמית בכיר במכון ע"ש אן וגרג רוסהנדלר במכון ירושלים לאסטרטגיה ולביטחון. הוא היה אינטליגנטי, חריף ומלא בעצמו. אבל מאופק ומשכנע מאד. אני זוכר את דעותיו, את היותו איש ימין, בן למשפחה מן האצ"ל. שמעתי היטב גם איך הוא מגן על הנאשם, בכל הנוגע להכרעותיו בנושא הצוללות. אבל שמעתי בדבריו עוד משהו – את קולו של אדם חכם, שקול ומנוסה מאד, שאכפת לו עד כלות ממדינת ישראל ומן העם היהודי, אדם שראוי להקשיב לו, ולשתפו בפורומים שונים שבהם תתקבלנה כל מיני החלטות.

     יש לנו במדינת ישראל א.נשים מצוינים, חכמים ולמודי מלחמה. אנו משליכים את יהבנו עליכםן, גבירותיי ורבותיי, שתדעו להגן עלינו בשעת צרה. אבל כדי לעשות זאת, אנא מכםן, השתמשו בפחות אלרמיזם. עשו מה שצריך לעשות, ועד כמה שאפשר בשקט. מבלי לטלטל לחינם את הלב ואת התודעה.

     אם עלינו להתגייס כעם אחד, הגידו. אם עלינו לשנס מותניים ולסבול שנה או שנתיים של מלחמה קשה, הגידו. רק אל תצלצלו לנו בפעמוני אזעקה השכם וערב. די לנו בתִרגוּלים של פיקוד העורף.

     תודה.

מודעה

אילן שיינפלד

כתיבה וקריאה הן בעבורי אורח חיים וגם הכרח. אני אדם המגלה את עולמו במלים. התחלתי לכתוב בגיל ארבע-עשרה, ומאז אני כותב שירה וסיפורת, מחזות ותסריטים, ספרי הדרכה בכתיבה ועוד, למבוגרים ולילדים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.