Uncategorized

עם דיקטטור לא עושים שלום

התנגדות ושמחות אחרות (102).

     בעיצומו של המאבק על דמותה של הארץ הזאת, נקלע הנאשם בשוחד, במרמה ובהפרת אמונים למשולש כוחות היסטורי. נשיא ארה"ב מבקש לחתום על הסכם נורמליזציה עם סעודיה, כדי לנצח בבחירות, וזקוק לעזרתו בגיוס הרפובליקנים; הסעודים מעוניינים בהסכם שיחזק אותם מול איראן ויהפוך אותם לכוח החשוב במזרח התיכון; והנאשם זקוק להסכם כדי לשקם את תדמיתו ולהציל את עורו ממשפט צדק. וביבי, זאת אי אפשר לקחת ממנו, יודע לנצל הזדמנויות.

     אבל יש עוד דבר שאי אפשר לקחת ממנו. את היכולת המרהיבה, המדהימה והחד-פעמית להחריב כול הישג בהססנותו, בלכתו הלוך ורצוא, במעשי הכחש והמרמה, ההסתה והשיסוי שלו. דוגמה טובה לכך ראינו בראיון שנתן בסוף השבוע לרשת ה-CNN, בה סירב שוב ושוב לענות ב'כן' או 'לא' לשאלה, האם יציית לפסיקת בית המשפט העליון. כי ביבי הוא ביבי. נחש ארסי, נרקיסיסט, בוגד בעמו ובמדינתו, אדם שימכור את בטחון ישראל ואת כלכלתה, את רווחת תושביה ואת ביטחונם בארצם, את צבא העם ואת מערכות השלטון, את ההווה של ישראל ואת עתידה – כדי לחלץ את עצמו ממשפט ולהרוויח בדרך עוד ממנעמי השלטון.

     אסור לתלות תקווה באדם הבזוי הזה, ולמרבה הצער גם לא בבית המשפט העליון, בנשיא המדינה או בנשיא ארצות הברית. כולם כבר הוכיחו את חולשתם מול האדם הזה, מהרס ישראל ומחריבה. לכן, גם ברגעים של נצנוץ תקווה, המבקש להיהפך לאופוריה, מוטב שהעיניים של כולנו תישארנה על 225 הצעות החוק שתקודמנה בכנסת מיד עם תום החגים, על ההפיכה המשטרית ועל המשך הדהירה של ממשלת העוועים הזאת לשינוי פניה של ישראל.

     הסכם שלום ונורמליזציה עם סעודיה ועם עוד מדינות ערביות בעקבותיה הוא בשורה נפלאה. אך כאשר הוא מגיע דרך אדם מושחת ומסוכן כבנימין נתניהו, שם רשעים ירקב, הוא עתיד להתהפך עלינו, כמו כול מה שעשה לפניו.

     ברמה הפוליטית, כדי להשיג את הסכמת הקואליציה שלו להסכם המדובר, הכרוך גם בוויתורים לפלסטינים, יהיה על נתניהו לחוקק את חוק הגיוס, שימוטט את צבא העם, להעביר את חוקי ההפיכה המשטרית בנוגע להרכב הוועדה לבחירת שופטים וחוקים נוספים ולרצות את שותפיו בהפיכת ישראל מדמוקרטיה לדיקטטורה. השלום עם סעודיה יתהפך על ראשינו, בשל תג המחיר שישימו מולו שותפיו מן הציונות הדתית ועוצמה יהודית. הוא יעלה לנו בהפיכת ישראל לתיאוקרטיה סמכותנית.

     ברמה הגלובלית, איראן לא תוכל להישאר שוות נפש להסכם עם סעודיה, שיקנה לה אפשרות להעשיר אורניום על אדמתה, כלי נשק מתקדמים ויתרון על פניה במזרח התיכון. היא תתקוף את ישראל, לפני הבחירות בארה"ב או מיד אחריהן. תג המינימום של המחיר שתגבה מאתנו על ההסכם יהיה הפעלת כול שלוחותיה מצפון ומדרום. תג המקסימום יהיה מלחמה רב-זירתית.

     גם ארצות הברית, למגינת הלב, לא למדה דבר ממשגיה המרובים באזור. ההישג הנדיר הנובע ממפגש אינטרסים בין ארצות הברית, סעודיה וישראל יהפוך, כמו ניסיונה של ארה"ב לעודד את 'האביב הערבי' ואת תקומת הדמוקרטיות בעולם הערבי, לחרב פיפיות. השנה הקרובה, אפילו החודשים הקרובים, לא תהיה שנת שלום, שגשוג ואופוריה. היא תהיה שנת מלחמה אזורית או רב-אזורית, ובתוכה גם מלחמת אזרחים.

     הלוואי ואתבדה. הלוואי ובית המשפט העליון יאכוף את הסכם ניגוד העניינים על נתניהו ויוציא אותו לנבצרות. הלוואי ונשיא ארצות הברית יתנה את ההסכם בפתיחת שיחות שלום עם הפלסטינים ובהבטחת מוסדותיה הדמוקרטיים של ישראל. הלוואי ונשיא איראן יבין כי הגענו לעידן חדש של שלום ושגשוג עולמי, וכי יש לו רק מה להפסיד אם מקומו ייפקד ממנו. אבל לצערי אני חושש שמדובר במשאלת לב ורודה, של רוב הישראלים, המותשים כבר ממהלומות ההפיכה המשטרית, ומייחלים בכל ליבם לשקט, לחזרה לשגרה. אין להם על מה לסמוך. השנה הזאת לא תהיה שנת תקווה, אלא שנת אימה.

     לכן, מוטב שתהיו פסימיים מלאי תקווה, ולא אופטימיסטים חסרי תקנה. הכינו את הממ"דים, ואת הציוד לשעת חירום, שמרו על כספכם ודעו בכול זמן היכן כול אחד ואחת מכם נמצא. צאו להפגין בכול עת, בטאו את התנגדותכם למשטר בכול דרך חוקית אפשרית. אם אזעקת אמת תהיה הראשונה, או איסוף פעילי מחאה מבתיהם, זאת אין לדעת. אך זה וגם זה יבואו עלינו בשנה הקרובה.

מודעה

אילן שיינפלד

כתיבה וקריאה הן בעבורי אורח חיים וגם הכרח. אני אדם המגלה את עולמו במלים. התחלתי לכתוב בגיל ארבע-עשרה, ומאז אני כותב שירה וסיפורת, מחזות ותסריטים, ספרי הדרכה בכתיבה ועוד, למבוגרים ולילדים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Call Now Button