Uncategorized

פתאום קם רמטכ"ל לשעבר בבוקר ומגלה שהוא קורא למרי אזרחי.

החיים, הכתיבה, ההורות ומה שביניהם (244).

     מחנה השמאל-מרכז שלנו כול כך גועש ורותח ומצפה לקריאה ליציאה לרחובות, עד שלפעמים די במניפולציה של עורך לילה בעיתון מרכזי כדי להטריף אותו כליל.

     הכותרת הראשית של "ידיעות אחרונות" הבוקר היא: "חה"כ גדי אייזנקוט קורא למחאה 'אם נתניהו יפגע באינטרס הלאומי': צריך להוציא מיליון איש לרחובות. אני אהיה ביניהם." כותרת זו היא פרי עבודתו של עורך לילה חכם, שצריך למכור את מהדורת השבת של העיתון. הוא נטל ציטוט מראיון סולידי, אני מניח, כדרכו של אייזנקוט, שערך עמו נדב אייל, וניפח אותו כאילו אייזנקוט התעורר, נעמד על רגליו וקורא למחנה כולו לצאת אחריו אל הרחוב.

     אך למרבה המצער, זה לא מה שעולה מן הכותרת. אדם שהחליט לעמוד בראש מאבק ציבורי כמו המאבק העז וחסר הפשרות הנדרש מאתנו כעת אינו אומר "צריך להוציא" ו"אני אהיה ביניהם." הוא מכנס את כל ראשי ארגוני המחאה וראשי הארגונים של החברה האזרחית, יחד עם יועצים משפטיים ויועצי תקשורת וכספים, בונה תוכנית וקובע את שעת השין להפעלתה. גדי אייזנקוט, הרמטכ"ל לשעבר, יודע היטב לתכנן מבצעים גדולים וקטנים. הוא לעולם לא ייצא בהכרזה כזו בלי תוכנית פעולה.

     יתר על כן, אדם המחליט ליטול על עצמו את הנהגת המחאה, שאינה יכולה להיות הפגנה חד פעמית, אלא צריכה וחייבת להתפתח למרי אזרחי בגבולות החוק, אינו מציב תנאי להתחייבותו במילה 'אם נתניהו יפגע באינטרס הלאומי', שכן נתניהו כבר פגע באינטרס הלאומי זה מכבר. הוא פגע בו בשנות השיסוי וההסתה שלו נגד מחנה השמאל ונגד המוחים נגדו במחאת בלפור; הוא פגע באינטרס הלאומי בצורה קשה בהכרזתו בפתח בית המשפט, עם פתיחת משפטו; הוא פגע באינטרס הלאומי בחיבור שיזם בין 'עוצמה יהודית', 'הציונות הדתית' ו'נעם' ופוגע אנושות באינטרס הלאומי ברגעים אלה ממש, בשעה שהוא פורט את הישגו בבחירות בחלוקה של כספי המדינה ושל מנגנוניה לשותפיו, שבתוכם נמנים אנשים גזענים והומופובים, שמשנתם בנוגע לערביי ישראל, לקהילה הלהט"בית, לנשים ועוד היא מיזוגנית והומופובית, וגם אנשים מושחתים כמוהו, שהורשעו בשחיתות, והחזרתם לשליטה על מנגנוני השלטון, הכוח והכסף היא פגיעה אנושה באינטרס הלאומי של מדינת ישראל.

     נתניהו פוגע באינטרס הלאומי של מדינת ישראל בהסכמתו להכפפת שישה עשר גדודי מג"ב לאיתמר בן גביר, בהסכמתו להקמת 'משמר לאומי' בסמכותו של בן גביר, ש'יסייר' ויאכוף את הסדר בערים המעורבות; בהעברת המינהל האזרחי והשליטה בישוב היהודי באיו"ש לידי בצלאל סמוטריץ', בהכשרת החיבור לתשתיות של ההתנחלויות והמאחזים הלא-חוקיים בשטחים הכבושים, בהסכמתה לביטול הגיורים הרפורמים והקונסרבטיבים שנעשו בישראל, ועוד ועוד.

     נתניהו גם פוגע באינטרס הלאומי של מדינת ישראל בכך שאינו מפסיק את פעולתה של מכונת הרעל של הימין, בכך שאינו עוצר את ההסתה משולחת הרסן של איתמר בן גביר נגד הרמטכ"ל המכהן ומפקדי צה"ל, אלא באמירה רפה, בכך שאינו עוצר את ההסתה המתמשכת נגד התובעת במשפטו, ונגד אנשי השמאל הפעילים למען הפלסטינים, בחברון ובמקומות אחרים.

     בנימין נתניהו הוא פגע רע, הוא ומשפחתו וסובביו ומלחכי פנכתו ועושי דברו – הם פגיעה עמוקה, אנושה ומתמשכת באינטרס הלאומי. וזאת, עוד לפני שפתחו בבליץ החקיקה שנועד למלט אותו ממשפטו תוך כדי החרבת בית המשפט העליון, ריסוק הדמוקרטיה הישראלית, הפגיעה האנושה בזכויות האזרח והפרט ודרדור ישראל לכדי דיקטטורה.

     הזמן לצאת במרי אזרחי הוא עוד רגע, מרגע שהכנסת תתחיל בהליכי החקיקה נגד מערכת המשפט. זה הרגע שבו יהפוך השלטון הנבחר בדרכים דמוקרטיות, שיש לכבדו, לשלטון החותר תחת סדרי השלטון והמשטר במדינת ישראל. זה הרגע שבו משלטון שבא לשרת את העם, מכוח הכרעת הבוחר, יהפוך לסכנה קיומית לכולנו ולשלטון הממוטט את סדרי המשטר מכוח עריצות הרוב.

     אם גדי אייזנקוט רוצה להנהיג את המחאה הגדולה, שאני מעדיף לכנותה בשם 'מרי אזרחי' כדי לסמן את דרכה – השבתה מוחלטת של החיים הציבוריים, העסקיים, החינוכיים, במדינת ישראל, אך לעולם לא באלימות, לעולם לא תוך פגיעה ברכוש, בנכסי מדינה ו/או בסדר הציבורי – שיקום ויקרא את קריאת המפקד הידועה – אחריי!

     ואם לא, שיחכה עד שאדם אמיץ אחד, כמו תא"ל אמיר השכל, שעשה זאת לפני כמה שנים, והצית את מחאת בלפור, יהיה מוכן ליטול על עצמו את הסיכון, המחיר האישי והציבורי הכרוך בכך, אך גם את תהילתו, ויקום, וייצא אל הרחובות בגופו, ויקרא – אחריי!

     אישית, לו הייתי יודע שתבואו אחריי, כבר הייתי עושה את זה בעצמי. אבל בהיותי רק סופר, פעיל להט"ב ותיק, אב יחידני, עם סכרת ומחלת לב, אני יודע שאני לא יכול לקחת את זה על עצמי לבדי. דבר אחד ברור לי: כול מי שיושב ומחכה שמישהו אחר יקרא לו לצאת לרחוב, משתף פעולה עם מנגנון החושך והדיכוי.

     היום שבו תעלה על שולחן הכנסת הצעת החוק הראשונה נגד מערכת המשפט – הוא היום שבו על כולנו להיכנס למכוניות, לעלות לירושלים, לסובב את הכנסת, ולקוות שכל חברי וחברות הכנסת של האופוזיציה יקומו על רגליהם, יצאו מן המליאה ומן הכנסת – ויבואו לעמוד בשורה הראשונה של המפגינים. וכדאי מאוד ששופטי בית המשפט העליון בדימוס, חנן מלצר ואיילה פרוקצי'ה ויצחק זמיר ואהרן ברק ואחרים – יבואו לעמוד בשורה הראשונה יחד עמם.

מודעה

אילן שיינפלד

כתיבה וקריאה הן בעבורי אורח חיים וגם הכרח. אני אדם המגלה את עולמו במלים. התחלתי לכתוב בגיל ארבע-עשרה, ומאז אני כותב שירה וסיפורת, מחזות ותסריטים, ספרי הדרכה בכתיבה ועוד, למבוגרים ולילדים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אולי יעניין אותך
Close
Call Now Button