Uncategorized

חדשות הספקולציה.

(יומן מלחמה 105).

     לקח זמן עד שהדברים הצטללו בתודעתי. זה התחיל משאלה של חברת פייסבוק, מניין הגעתי לידיעה, לפיה מאות אלפי אנשי מוג'הידין התנדבו לסייע לחיזבאללה בפלישה לישראל וכבר מרוכזים מול רמת הגולן, בסוריה.

     זכרתי היטב מאיזו קבוצת חדשות קיבלתי את הידיעה הזאת. הגעתי אליה בזכות המלצה של חברה, אם יחידנית כמוני, שכול השנים מלווה אותי בעצותיה. היא המליצה לי להצטרף לקבוצות החדשות האלה, מפני שמתפרסמות בהן ידיעות שלא מתפרסמות בשום מקום אחר.

     ואז נזכרתי, שכבר פניתי בעבר למנהלי הקבוצות הללו, בבקשת אסמכתא לידיעה מטלטלת, ולא קיבלתי אותה. בכול זאת, פניתי שוב למי שהעלה את הידיעה על המוג'הידין לקבוצה וביקשתי אסמכתא. במקום אסמכתא הקליט לי הודעה בה הסביר לי, שאין לו מקור רשמי לידיעה זו, אבל שהיא לגמרי מסתברת ממצב המציאות.

     הודיתי לו, ובאותו רגע הבנתי שנפלתי טרף לאתרי קונספירציה.

     אחרי כן שִחזרתי לאחור מתי ואיך החל הקשר שלי עם הצייצן שהבטיח לי, ששלשום תהיה פלישה קרקעית לגליל, ואם לא שלשום אז ב 27.7.24. הוא פנה אלי אחרי שפרסמתי את הפוסט הראשון שלי על חרדה. כביכול ביקש להרגיע אותי, אך למעשה פרנס את חרדותיי. עד שפנה אלי היו לו רק 7 עוקבים. כעת, בזכות זה שהדהדתי את הפחדותיו, הוכפל מספר העוקבים שלו ל-14.

     אל אלוהים, אמרתי לעצמי. אילן, אתה, כול כך בר-אוריין בשימוש באינטרנט, אתה נפלת לאתרי חדשות ספקולטיביים, המצטטים מידע ממקורות של העולם הערבי, מעורבב במידע אמין מדובר צה"ל, יחד עם ספקולציות שונות ומשונות?! שב ובדוק את כול קבוצות החדשות שאתה מקבל מהן מידע ישירות לסמרטפון, ותתחיל למחוק.

     וכך מחקתי את הקבוצות הבאות:

  • "בראשית החדשות", שהבוקר, למשל, פרסמה את הידיעה הבאה: " חיזבאללה טוען: האויב הציוני נערך לקראת פתיחת מבצע "משקל סגולי 2". "מבצע משקל סגולי", המכונה גם "ליל הפג'רים", היה מבצע צבאי שבוצע על ידי חיל האוויר הישראלי בראשית מלחמת לבנון השנייה. במהלכו הושמד חלק גדול ממערך רקטות הפג'ר במתקפה אווירית שנמשכה 34 דקות. היא התאפשרה הודות למודיעין איכותי ומדויק בדבר פריסת רקטות הפג'ר במבנים בדרום לבנון. חיזבאללה דואג ובצדק. ישראל אכן נערכת לצאת למתקפה שכזאתי. ישראל חייבת להשמיד את עשרות אלפי הטילים המדויקים שיש בידי חיזבאללה בלב ביירות."

שימו לב לעירוב בין מסר מחיזבאללה (האויב הציוני וכו'), מידע היסטורי (ליל הפג'רים) והבעת דעה של מפרסם הידיעה. זו תערובת כמעט קבועה בידיעות החדשות בקבוצה זו.

  • "מיטב און ליין", קבוצת חדשות חרדית, שאמנם התעדכנתי בה על חדשות המגזר, אבל נמאס לי לשמוע על גנות המפגינים, שאני נמנע עליהם, לקבל מסרים ביביסטיים, וגם לא בא לי לשמוע על עוד צדיק או צדקת שמתו בבני ברק, או על חתן או כלה או יתום שזקוקים לגמילות חסדים דחופה.
  • דיווחים מהשטח 24/7 אורן, שפרסמה, למשל, הלילה בשעה 04.40 את הידיעה הבאה: "כתבנו מהגדה: מטוסי קרב ישראליים נמצאים בכוננות לכיוון צפון המדינה וניתן לשמוע אותם בבירור במרחב האווירי של הגדה המערבית".

מה בדיוק הידיעה הזאת מוסרת, מלבד לעורר חרדה בלב קוראיה? הלא כולנו שומעים כול העת רעשי מטוסים, ואין שום חדש בכך שהמטוסים טסים צפונה, או שהם בכוננות.

  • חסמתי גם את הצייצן עלום השם שכול כך החריד אותי. קראתי לאחור את כול ציוציו בדף הטוויטר שלו וגם את תשובותיו לאחרים. הוא רהוט, מבסס את דבריו על ידע היסטורי נרחב ויכולת היסק. אבל היסקיו עושים קפיצות לוגיות. כמו, למשל, קביעתו שהפלישה של חיזבאללה לצפון תהיה בסופי שבוע, בין שישי לשבת, מפני שחיזבאללה יודע שבזמן הזה נוכחות הצבא שלנו בצפון מדולדלת.

     זהו זה. אמרתי לעצמי. אני מתנקה מחדשות הספקולציה. אמנם, ייתכן כי בשל כך אחמיץ איזו אזהרה קולוסלית. אבל אני מניח שפיקוד העורף ואתרי החדשות המרכזיים יעדכנו אותנו בכול מצב ובכול תרחיש 24/7. וחוץ מזה אני חבר ב'מבצר הדמוקרטיה' וב'דמוקרטים', שתי קבוצות איכותיות שא.נשיהםן מחוברים היטב לצבא. אם יקרה משהו או יהיה חשד למשהו אדע זאת מהר מאד.

     אז אם החרדתי רבים בציטוטים שהבאתי מאתרים ספקולטיביים כאלה, קבלו את התנצלותי. לקח לי זמן לקלוט שזה המצב. אבל בזכות זה, מרגע שחסמתי אותן, ירדתי עם דניאל לזמן איכות בכרמיאל. החזרנו בקבוקים, ערכנו קניות, תיקנו לו את הפנצ'ר באופניים ושבנו הביתה.

     זאת, לא מבלי לגלות שמגיע לי מזל טוב. נדבקתי בקורונה.

     הרגשתי כל הבוקר שהליחה שלי גברה, ושיש לי צמרמורות, ואני מותש באופן בלתי רגיל. אז החלטתי לערוך לעצמי בדיקה ביתית. יצאו לי שני פסים. יש לי עכשיו סיבה טובה למנוחה, בתקווה שזה לא ייגמר במכונת אקמו בבית החולים הגליל בנהריה😊

     שיהיה לכולנו רק טוב.

מודעה

אילן שיינפלד

כתיבה וקריאה הן בעבורי אורח חיים וגם הכרח. אני אדם המגלה את עולמו במלים. התחלתי לכתוב בגיל ארבע-עשרה, ומאז אני כותב שירה וסיפורת, מחזות ותסריטים, ספרי הדרכה בכתיבה ועוד, למבוגרים ולילדים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Call Now Button