מה חדש

שלושה ספרים חדשים של תלמידותיי ועוד הפתעות!

בכל פעם שמישהו.י מתלמידיי.ותיי מוציא.ה לאור ספר חדש, זה מרגש אותי מאד. יותר מכל, זה אומר לי שאני לא עובד לשווא. יש שכר לעמלי. ואם אתם.ן גם שולחים.ות לי עותק עם הקדשה, זה בכלל נפלא. אז הנה, השבוע ראו אור שני ספרים משל תלמידותיי, ואני שמח לחגוג אותם עימן:

"הימנעות" (הוצאת ידיעות אחרונות, 2021, 98 ש"ח) – זהו הרומן הראשון מפרי עטו של חברי ותלמידי, גדי ששון. גדי ששון (יליד 1972) הוא מנהל משאבי אנוש ועסק בעברו בעריכה עיתונאית ("מעריב", "טיים אאוט תל אביב", "הזמן הוורוד"). הימנעות הוא ספרו הראשון. הרומן הימנעות עוסק בבניית תא משפחתי בישראל, אותה מלאכה סיזיפית שרבים לא עוצרים לחשוב על המחירים שהיא עלולה לגבות מהם: החל באובדן האינטימיות הזוגית, דרך ניכור הורי ועד לאובדן שפיות – והוא נכתב בגרסתו הראשונה בסדנה שלי לליווי בכתיבת ספר, שהתקיימה בקליניקה של מאשה מוזס, בצפון תל אביב, לפני שש שנים.

"מבריאה כרונית" (הוצאת עמידה, 2021, 104 עמודים, 70 ש"ח) – ספרה השביעי של ד"ר אירית קדם, ילידת גבעתיים וחברת מעלה גמלא ברמת הגולן. אירית היא אשת חינוך, דרמה תרפיסטית, מנחת קבוצות ומרצה. לפני כעשור, בעקבות מחלה, הסבה את עיסוקיה האקדמיים לאמנות ולכתיבה. אירית למדה אצלי בסדנה לשירה, שהתקיימה בשנת 2019 בביתה של רוחמה מטלון, במושב כנף ברמת הגולן. הנה שיר אחד מן הספר: "אמרתי לו: אני נכה!/ נו די, את צוחקת, אמר/ לא זה לא מצחיק/אבל גם לא עצוב/זאת עובדה!/ הוא זז בחוסר נוחות/ בכורסה/כאילו אמרתי/אני זונה, נקודה./בסך הכול ציינתי ש/ יש לי מגבלות בגוף,/שיידע./ פתאום השתתק./אחר כך נעלם./ככה זה/ולא רק בשיר./נכה הוא לא חצי בנאדם./הוא אוויר."

"רומן קווקזי" (הוצאת הורדוס, 2021, 340 עמודים, 98 ש"ח) הוא הרומאן הראשון מפרי עטה של רחל מדר-איינהורן, והשלישי במניין ספריה. ספר-שיריה הראשון, "שירת האדמה", ראה אור בעריכתי בבית ההוצאה שלי, "שופרא לספרות יפה", בשנת 2013. ספר-שיריה השני, "הו מי סתה", ראה אור בהוצאת עתון 77 בשנת 2016. הרומן החדש שלה, "רומן קווקזי," מספר על שלושה דורות של נשים חזקות במשפחתה, ואת גרסתו הראשונה כתבה בסדנת ליווי בכתיבת ספר, שהתקיימה בביתי בנווה צדק, כשגרתי שם, לפני עשור. הספר רואה אור בהוצאת הורדוס, שהמייסד שלה ובעליה הוא מאיר דותן, תלמיד שלי מסדנת הכתיבה הראשונה שקיימתי בחיי, בספריית 'יד שטרית' בטבריה, וסופר פורה בעצמו.

מלבד שני ספרים אלה, ספריהן של תלמידותיי רות קולודני וגליה ניב נמצא כעת בקריאה בבתי הוצאה מובילים, ועוד כמה ספרים נמצאים בשלבי כתיבה ועריכה אחרונים.

החודש נפתחות כול סדנאות הכתיבה שלי מחדש – סדנת מתחילים, סדנת מתקדמים, סדנה לליווי בכתיבת ספר/מחזה/תסריט – וקייטנת כתיבה לבני.ות נוער. פרטים בעמוד הסדנאות.

ואחרון אחרון חביב – הרומן הבא שלי, "הנזיר היהודי," סיים את עריכתו בידי נעה מנהיים, העורכת הנפלאה שלי בהוצאת 'כנרת זמורה,' ומצוי כעת בידיה האמונות של אמירה נבו-בנימיני, העורכת הלשונית. נעה ואמירה מלוות אותי בכל הרומנים שלי, והספר מתעתד לראות אור לקראת ראש השנה. הוא מספר על תולדות חייו של המארטיר היהודי פרנסיסקו מלדונדו דה-סילבה, וסיפור כתיבתו מדהים לא פחות מסיפורו-הוא. חכו להפתעות!

העיקר שתקום לנו ממשלה טובה, ושיהיה לנו קיץ רגוע, שקט, פורה ונעים!

מודעה

אילן שיינפלד

כתיבה וקריאה הן בעבורי אורח חיים וגם הכרח. אני אדם המגלה את עולמו במלים. התחלתי לכתוב בגיל ארבע-עשרה, ומאז אני כותב שירה וסיפורת, מחזות ותסריטים, ספרי הדרכה בכתיבה ועוד, למבוגרים ולילדים.

2 תגובות

 1. הי אילן,
  תודה רבה.
  תמיד כשאני מדברת על הספרים או על הכתיבה אני מזכירה אותך.
  בחרתי אותך למורה שלי ואחר כך בחרתי את אפרת מישורי.
  לשניכם יש איכויות נפלאות ככותבים ועורכים ובעיקר כמורים.
  אם לא היית אומר בסיום סדנת המתקדמים: תחשבו על פרוייקט, אולי הייתי חוזרת למושב ולא מוציאה לאור את הספר הראשון.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.